İçeriğe geç

Suyun İçine “Düşüş”

su_alti_heykelleri

“…Brezilya ırmaklarındaki o küçücük balıklardan söz edildiğini herhalde işitmişsinizdir, hani binlercesi ihtiyatsız yüzücüye saldıran, birkaç saniyede onu küçücük lokmalarla yiyip bitiriveren ve ortada tertemiz bir iskeletten başka bir şey bırakmayan balıklardan? İşte böyledir onların örgütlenmesi. ‘Temiz bir yaşama razı mısınız? Herkes gibi?’ Evet diyorsunuz doğal olarak. Nasıl hayır diyebilir insan? ‘Tamam. Sizi temizlerler. Bir iş, bir aile, örgütlenmiş boş zaman, işte budur.’ Ve küçük dişler tene saldırır, kemiklere kadar yer. Ama yanlış söyledim. Onların örgütü dememeli. Bizim örgütümüz bu, eninde sonunda: Kim kimi temizleyecek!”                                                    

         Albert Camus, Düşüş

Su altı hayatına bu derece ayak uydurabileceğimizi hiç kimse tahmin edemezdi. 80-90 yıl boyunca hiç su yüzüne çıkmadan yaşayan insanlarımız var. Bu insanlarımız, ortalama 30 yaşından sonra kendi bünyelerinde ikişer solungaç geliştiriyorlar. Solungaçları geliştikten sonra da buruna hiç ama hiç ihtiyaçları kalmıyor, zaten doğal bir sonuç olarak burunları köreliyor. Ama bundan hiç korkmayın, su altı hayatında körelmiş bir burunun daha estetik durduğuna sizi ikna edeceklerdir. Su altında, körelmiş bir burun elbette ki daha iyidir.

Su altında yaşamak için en gerekli organ olan solungaçları kendi vücudumdan nasıl geliştiririm?  Pek çok yöntemi vardır. Bence en kolay olanını biraz tarif etmeye çalışacağım. Öncelikle suyun altında etrafınıza iyi bakınmanız gerekecek. Etrafınızda sizin yapmak istediğiniz şeyi yapmış milyonlarca solungaçlı göreceksiniz. Bu andan itibaren içinizde bir yerlerde “herkesin yaptığı şeyi ben niye yapamayacakmışım” düşüncesinin uyanmasını beklemeye koyulun. Evet, bu düşüncenin uyanmasından yalnızca 30 su altı dakikası sonra mucizevî bir şekilde solungaçlarınızın oluşmaya başladığını göreceksiniz. Hem de bir tane fiyatına tam iki tane! (Fiyat konusunu sonra konuşursunuz.)

Solungaçlarınız da oluştuğuna göre, Camus ağabeyimizin ifade ettiği temizlenme işine başlayacaksınız. Onu bile size bırakmayacaklar tabii ki. O zamana kadarki iğrenç, kirli, ileride ne olacağınız konusunda size hiç bir fikir vermeyen, güvensiz, garantisiz, hayatınız; bu iş için örgütlenmiş doğuştan solungaçlılar tarafından tertemiz bir hale getirilecektir. İşlem sonrasında büyük bir rahatlama hissi sizi saracak ve geleceğinize dair her şey belli olacak. Siz sadece kendinizi suyun akışına bırakın. Ve en önemli kural, sakın soru sormayın.