İçeriğe geç

Oku da adam ol!

İşte Türkiye’nin geleceği!

Baksanıza, bu ortama alışkınlar ki gayet mutlular! Geleceğimizi nezaretlere hapsetmeyelim!

Bu yaştaki çocuk suçtan ne anlar?

Çocukları değil, arkasındaki suçluları yakalayın!

Çocuk işte! Nezarette bile kamerayı görünce gülüyor!

Polise bak! Hem içeri atmış hem de şapkasını takmış çocuğa!

Vs. vs.

Uzadıkça uzar bu muhabbet. İşin özü bu fotoğraf NŞA (Normal şartlar altında)’da bir okulun internet sitesinde unutulmaya mahkûm olacaktı. Ta ki çocuklarını nezarette gören aileler ortalığı ayağa kaldırana dek! Bu fotoğrafı çekenler bilmiyorlar mıydı ki hala Türkiye’de sağduyu sahibi ebeveynler var? Demek ki bilmiyorlarmış ama artık öğrendiler hem de ünlü oldular.

Bunlar Türkiye’nin aydınlık geleceği olan çocuklarımız! Bu çocuklardan bazıları SBS mi OKS mi neyse işte, o sınavda başarılı olacak. Bazıları YGS’ de de başarılı olacak. Daha sonra üniversiteyi başarılı bir şekilde bitirecek. Sonra mı? Sonrasını bu memlekette bilen yok.

Bu çocukların bir kısmı SBS’ de başarılı olacak. Üniversite sınavında tökezleyecek. Sonra mı? Bilmem!

Bu çocukların bir kısmı daha ilk sınavda tökezleyecek kalacak bir kenarda. Sonrasını gerçekten bilmiyorum.

Bu çocuklar hayatta ya başarılı olacak, ya da kaybedenleri oynayacak. Fakat hiçbir zaman yukarıda yazdığımız sınav başarısı filan bu işin içine dâhil olmayacak. Çünkü biz biliyoruz ki memleketimizde insanlar, isimlerinin önündeki unvanları ile değil; gözlerinde parlayan adamlıkları ile hesaba çekilirler. Siz öyle düşünüyorsunuz değil mi? Sizi bilmem ama ben öyle düşünmüyorum.

O yüzden bırakın onu bunu da siz dersinizi çalışın. Okulunuz bitince öyle adam yerine koyarlar ki adamı hayretler içinde kalırsınız. Okulunuzu bitirmeden ne mi olur? Bir önceki cümleden bu sorunun da cevabını eminim bulursunuz. Bence trene binmeseniz de en azından arkasından tutunanlar olarak anladınız siz!

Çocuklar mı? Polis amcaları karakolu gezmeye gelince onlara hayatı öğretmiş ağabeyleri, ablaları. Sakın ola onlara da kızmayın! Şaka yani şaka!

Onlar Türkiye’nin aydınlık geleceği!

Peki ya biz?

Veya ben?

Selam ve dua ile..