İçeriğe geç

Nöbette Reçeteye Notlar-III

“İnnema’n-nisâ’ şakâyıku’r-ricâl”

Kaldığımız yerden devam edelim. Edelim ki Hadis’in manasını yeterince idrak edelim. Şakayık, Türkçede bildiğimiz gelincik demektir. Çocukluk yıllarımdan çok net bir şekilde hatırladığım narin çiçek. Koparıp elime aldığımda yaprakları uçunca, acaba nasıl oluyor da topraktayken böyle dayanabiliyor diye düşündüğüm ilginç çiçek.

Batılı olduğumuzun delillerine devam edecek olursak, gençlerimiz listenin başlarında yer almalıdır herhâlde. Sokaklarda anatomi derslerine rol model olmaya aday dolaşan kızlarımız ile aşkı sevdiğinin gözlerinden aşağıya indiren delikanlılarımızı anmadan geçmek emeklerine saygısızlık olacaktır. Ben bunu bilir bunu söylerim.

3 günlük ilişki, 5 aylık gezme tozma, sonrasında da “ben daha iyisini bulana kadar en iyisi bu” mantığıyla hareket eden bir sevda masalı dillere pelesenk olmuş gidiyor. Ha bir de “arkadaş kavun değil ki bu koklayarak anlayalım” zihniyetine selam yollamak gerekiyor.

Sevdiğinde yanıp bitip kül olan, Müslüm Babaların sponsoru jilet firmalarının borsadaki değerlerini katlayan delikanlılarımız, sizlere de selamlar olsun. İki gün yatak üçüncü gün kara toprak sözüne müthiş bir evrim yaşatarak, üçüncü gün yatakta soluklananlara da ayrım yapmamak lazım.

Demek istenilen anlaşılmıştır herhâlde. Doğu müzikleri ile Batılı bir yaşam tarzı benim anladığım şekliyle, sadece modernlik boyutuyla olmuyor sizin anlayacağınız. Çünkü nasıl anlaşmıştık en başında. Batı=modernlik demek değildi!

Hadis Doğu’nun enfes sevda anlayışını anlatması bakımından konunun bütünlüğüyle kısmen örtüşüyor. Batılı bir kelam yazmadım hakkınızı helal edin.

“Kadın, erkeğin gelinciğidir.”

 

Selam ve dua ile..